• Lata doświadczeń w biznesie
img

Kiedy sprawdzić zawartość otrzymanej paczki?

W przypadku niezgodności towaru z opisem lub uszkodzenia przesyłki w trakcie transportu bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie otrzymanej paczki. Wiele osób nie sprawdza stanu otrzymanej paczki przez co traci możliwość zgłoszenia reklamacji. Kiedy sprawdzić zawartość otrzymanej paczki? Odpowiedź powinna brzmieć  - jak najszybciej.

Niewiele osób wie, że każdy adresat ma prawo do otworzenia przesyłki w obecności kuriera jeszcze przed pokwitowanie odbioru. Nasz podpis na liście odbioru przesyłki jest równoznaczny z uznaniem, że towar jest zgodny z zamówieniem i dotarł do adresata w stanie nienaruszonym. Nie przejmujmy się tym, że kurier nalega, by jak najszybciej załatwić sprawę. Mamy prawo zapewnić sobie bezpieczeństwo. Kurier musi spełnić swoje służbowe obowiązki i umożliwić nam sprawdzenie paczki przed jej oficjalnym odbiorem.

Jeśli kurier uniemożliwia rozpakowanie paczki przed podpisaniem jej odbioru, mamy prawo odmówić przyjęcia paczki z uwagą, że nie pozwolono nam sprawdzić zawartości. Żadna szanująca się firma kurierska nie zostanie obojętna na taką adnotację w protokole odbioru. Jeżeli po otworzeniu paczki wszystko będzie w porządku, pokwitujmy odbiór i po sprawie.

Jeśli jednak zauważamy coś, co jest odstępstwem od umowy sprzedaży, mamy prawo odmówić przyjęcia przesyłki i zgłosić problem do sprzedawcy. W przypadku zauważenia, że przesyłka jest uszkodzona,  wymagajmy od kuriera sporządzenia protokołu zniszczenia i zabrania przesyłki. Taki protokół jest podstawą wymagania od sprzedawcy uwzględnienia reklamacji.

 

 

Zobacz również