• Lata doświadczeń w biznesie
img

Przesyłka , a paczka różnice

Choć oba te terminy – paczka i przesyłka, są często przez laików używane zamiennie, to warto podkreślić, że dla firmy kurierskiej są zupełnie czymś innym. Podstawową różnicą jest określanie mianem paczki jednego przedmiotu, który oddajemy kurierowi do przewozu. Przesyłka rozumiana jest jako zbiór paczek, a więc zlecenie wieloelementowe.

Przesyłka mimo składania się z kilku paczek ma zazwyczaj jeden list przewozowy. Powinna być na nim wyszczególniona liczba i zawartość poszczególnych paczek. Zależnie od regulacji firmy kurierskiej, jako przesyłkę rozumie się nawet do 999 elementów. Dlaczego rozróżnienie między paczką a przesyłką jest tak istotne?

Ponieważ pozwala dokładnie obliczyć koszt nadania. Jeżeli nadajemy paczkę i chcemy skorzystać z usługi paczki niestandardowej, np. „Uwaga szkło” czy oznaczeń „Góra/dół”, to wiemy, że zapłacimy za taką usługę tylko raz. Jeżeli jednak z takiej samej opcji dodatkowej chcemy skorzystać w przypadku przesyłki to musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za tą usługę zgodnie z liczbą poszczególnych paczek, a nie jak za jedną przesyłkę.

Od liczby paczek w przesyłce nie zależy jednak koszt większości usług dodatkowych, np. awizowania SMS, doręczenia do rąk własnych czy ubezpieczenia. Co ciekawe, większość firmy kurierskich promuje nadawanie przesyłek, proponując liczne rabaty i promocje dla przesyłek wieloelementowych. Jest to bowiem wygodniejsza forma przesyłki dla firmy, niż nadawanie każdej paczki osobno. Zdarza się, że niektóre fimy nie uwzględniają liczby poszczególnych paczek w przesyłce a jedynie ogólną wagę. 

 

Zobacz również