Przeznaczenie floty niskopodwoziowej

Przeznaczenie floty niskopodwoziowej

Omawiany tu transport niskopodwoziowy często bywa łączony z transportem ponadgabarytowym. Choć w praktyce często prawdziwe, takie utożsamienie jest mimo wszystko nieprecyzyjne i niewłaściwe. Prawda, flota pojazdów niskopodwoziowych wykorzystywana jest zazwyczaj do przewozu obiektów dużych i ciężkich, nie zawsze jednak są to przedmioty wykraczające swoimi parametrami ponad normy.

Jeśli tak się dzieje, przewoźnik potrzebuje dodatkowych zezwoleń, dzielonych na kategorie w zależności od gabarytów ładunku, a często też fachowych ekspertyz na temat stanu drogi.

Nawet jednak jeśli wieziony ładunek mieści się w normach, pewne rzeczy pozostają niezmienne. Porządna flota niskopodwoziowa składa się z potężnych ciągników siodłowych oraz wieloosiowych, wyspecjalizowanych naczep. Wiezione w ten sposób bywają rozmaite ciężkie sprzęty – maszyny przemysłowe, budowlane (betoniarki czy żurawie), jak również inne samochody ciężarowe. Czasami ładunek jest na tyle wielki, że należy go rozbić na poszczególne, wiezione osobno elementy.

Przewoźnicy dysponujący odpowiednią flotą i gotowi przeanalizować stan i bezpieczeństwo dróg na dowolnej trasie powinni zawitać na giełdę transportową, gdzie nie brakuje dużych ładunków idealnych na ich potrzeby.

Dodaj komentarz